Ваш пас је члан породице и тако се према њему и понашајте. Ускоро ће се ваша породица увећати за још једног члана коме се највероватније и он радује као и ви – пси осете позитивне вибрације код својих газда.
Мајка је беби, док је још била у материци, дочарала и пренела своја искуства: бебац је сазнао шта мајка једе, коју музику слуша, кад се буди, који гласови из околине је смирују, а који узнемиравају.
Ако је ту био пас који се оглашавао лавежом и који је смиривао мајку док га је мазила, беба се неће „изненадити“ кад га буде упознала. Наравно, одређених принципа се морате држати по питању хигијене.
На шта да обратим пажњу ако имам кућног љубимца и новорођенче?
- Никако немојте дозволити љубимцу да лиже бебу по лицу!
- Перите обавезно руке након било каквог додира са љубимцем и увек пре него што ћете узети бебу у руке.
- Ако се пас играо са неком од бебиних играчака, треба их темељно опрати врућом водом.
- Ни пас ни мачка немају шта да траже у вашој постељи, нарочито не онда када у њима спавају труднице и мала деца.
- Што чешће перите љубимчеву постељу. За прање подова најбоље је употребљавати само врућу воду јер детерџенти нису добри ни за животиње.
- Редовно пелцујте ваше куце и маце и не заборавите да их с времена на време очистите од глиста.
- Ако имате мачку, било би одлично када би пре трудноће могли да проверите имате ли развијена антитела против токсоплазмозе. Ако их немате, мачку дајте на привремено усвајање јер се са токсоплазмозом није шалити.
- Свакодневно чистите и перите кавезе у којима живе ситне пернате животиње, као и она места на којима обављају нужду. На тај начин не само да ћете спречити настанак и ширење заразе него ћете показати и бригу и љубав својим љубимцима.