ОМОГУЋИМО ДОЈЕЊЕ – НАПРАВИМО РАЗЛИКУ ЗА ЗАПОСЛЕНЕ РОДИТЕЉЕ

Светска недеља дојења се сваке године обележава од 1.08. до 7.08. у више од 170 земаља света како би се повећали знање и свест о значају и предностима дојења и обезбедила подршка дојењу.

Патронажна служба и Служба за здравствену заштиту деце и омладине Дома здравља „Др Бошко Вребалов“ организовала је едукативно дружење у Градској башти за све заинтересоване будуће маме и тате, жене са својим бебама које доје и оне који планирају трудноћу. Овом приликом презентован је рад Школе за труднице а присутне мајке поделиле су своја искуства у вези са дојењем. Патронажне сестре одржале су и практичну обуку присутним трудницама о техникама дојења. Дружење је завршено томболом где су сви присутни добили пригодне поклоне.

Дојење представља најједноставнији, најздравији и најекономичнији начин да се обезбеди задовољење потреба новорођенчета за правилном исхраном. Мајчино млеко је потреба сваког новорођенчета, одојчета и детета до навршене друге године живота. Састав и количина мајчиног млека прилагођени су узрасту детета и његовим потребама. Осим што задовољава потребу за храном, дете сисањем остварује повезаност са мајком и задовољава потребу за блискошћу, стимулише развој свих својих чула, постиже бољи психомоторни развој и развој интелигенције. Дојење је кључни фактор преживљавања, здравља и благостања одојчади и мајки и представља витални део одрживог развоја и значајну компоненту глобалне акције окончања поремећаја ухрањености.

Посебно је важна подршка запосленим мајкама које због природе посла морају да се врате истом врло брзо након порођаја и којима би требало да се омогући да доје на радном месту. Истовремено, важно је усвојити јавноздравствене политике које охрабрују жене да доје на радном месту и у јавности.

Scroll to Top