БУДИМО БЛИЖЕ – ПОДРШКА ТОКОМ ДОЈЕЊА ЗА СВЕ

Светска недеља дојења обележава се сваке године у првој недељи августа, у више од сто земаља света у циљу повећања знања и свести о значају и предностима дојења.  Светска алијанса за подршку дојењу (енгл. World Alliance for Breastfeeding Action, WABA) покренула је ову кампању како би се интезивирале активности на заштити, промоцији и подршци дојењу, а ове године има за циљ да:

  • Информише људе о заступљености дојења, колико је дојење важно за здравље мајке и бебе, али и о постојећим неједнакостима које се односе на подршку дојењу,
  • Подстакну акције за смањење неједнакости у подршци дојењу, са посебним фокусом на вулнерабилне групе
  • Учврсте праксу дојења ради смањења социјалних разлика
  • Покрену и укључе појединце и организације како би се побољшала њихова међусобна сарадња, али и укљученост у активности за подршку и промоцији дојења као најоптималнијег начина исхране

 

Дојење није искључива одговорност жена, већ промоција и подршка дојењу је колективна друштвена одговорност.

Дом здравља „Др Бошко Вребалов“ је поводом Светске недеље дојења организовао округли сто са учешћем специјалиста из више области, а са циљем да се укаже на неопходни мултидисциплинарни приступ као начин подршке дојењу. Овом приликом о добробити дојења за мајку и дете говорили су специјалиста педијатрије др Ивана Станић, гинекологије др Олгица Бајин, специјалиста дечије и превентивне стоматологије др Бранкица Јовановић, струк.маст.мед.сест – главна медицинска сестра Службе поливалнтне патронаже Слађана Станић и струк.маст.мед.сест- главна сестра Дома здравља координатор Политике дојења на нивоу Установе Слађана Пејовић.

На основу Уредбе о Националном програму подршке дојењу, породичној и развојној нези новорођенчета Дом здравља је усвојио Политику за подршку природне исхране (дојења) која има за циљ да обезбеди да запослени  укључени у бригу о трудницама, бабињарама, одојчади и малој деци формирају окружење у коме се дојење ефикасно штити, промовише и подржава, као интегрални део бриге о женама и деци, а који је овом приликом презентован.

У складу са препорукама СЗО/УНИЦЕФ-а  запослени у  примарној здравственој заштити треба да охрабре, подрже и помогну мајкама које су у могућности да искључиво доје првих шест месеци са наставком дојења до навршене две године након увођења немлечне исхране. Политика нас обавезује да пружамо информације о значају дојења за здравље мајке и детета, као и потенцијалне ризике дохране како би родитељи донели информисане изборе. Такође континуираном едукацијом здравствених  радника спречавамо давање противречних  савета у вези дојења.

Циљ овог скупа је и да се најаве активности поводом Националне недеље дојења која се обележава од 30. септембра до 7. октобра када ће Дом здравља „Др Бошко Вребалов“ низом активности промовисати значај дојења и приказати активности на нивоу установе којима се даје подршка и промоција дојењу.

Годинама у Дому здравља се организује Школица за труднице и родитеље где будући родитељи између осталог, могу да се  информишу o предностима, припремама и положајима за дојења, препрекама везаним за дојење и како их превазићи, о грађењу родитељског савеза и подршке оца у периоду дојења.

Ова едукација се одржава уживо, али и онлине у договору са полазницима. Заинтересовани будући родитељи могу да се пријаве у Школицу за труднице и родитеље изабраном гинекологу, путем телефонског саветовалишта „Деца Србије“ (сваки дан у периоду од 7 до 20 часова) позивом на број 023/ 511-503  или на маил: patronazazrenjanin@gmail.com

Scroll to Top