Колико је орално здравље важан део целокупног здравља једне особе говори и чињеница да су у Календару јавног здравља чак два датума посвећена овој теми. Светски дан оралног здравља обележава се 20. марта и 12. септембра.
Орално здравље је врло важан део општег здравља. Проблеми у усној дупљи као сто су каријес зуба, запаљење десни, наслаге на зубима и многи други, могу се довести у везу са општим обољењима. Многобројне научне студије показале су велики утицај оралних обољења на физичко здравље, начин и квалитет исхране, развој говора, стицање самопоуздања и развој социјалних односа.
Фактори ризика за развој оралних обољења најчешће су и фактори ризика за многе друге хроничне незаразне болести као сто су гојазност, дијабетес, кардиоваскуларна обољења, фокалозе и многа друга обољења, те се превенција оралних обољења сматра делом општих превентивних мера за очување и унапређење укупног здравља.
Посебну пажњу је потребно посветити оралном здрављу најмлађе популације, јер је то период интензивног усвајања животних ставова и здравог начина зивота.
Упркос значају, здравље уста и зуба представља један од најчешће занемариваних подручја општег здравља. Веома важну улогу у очувању здравља уста и зуба осим појединаца имају и доктори стоматологије, односно редовне посете стоматолозима, где се открива каријес и други потенцијални проблем у усној дупљи у почетној фази.
Редовне посете стоматологу, два пута годисње омогућиће вам да добијете корисне савете о прању зуба и одржавању оралне хигијене (перите зубе два пута дневно четкицом и пастом у трајању од 2-3 минута, очистите простор између зуба зубним концем и интерденталном четкицом), као и здравим животним навикама (ограниците унос шећера, грицкалица, заслађених напитака). Избегавајте дуван и алкохол, уживајте у здравоји и уравнотеженој исхрани како би и усна дупља остала здрава.