Поливалентна патронажа

Главна сестра: Слађана Станић

Адреса: Булевар Милутина Миланковића 5,  Зрењанин

Тел: 023/561-891

Е-маил: patronaza@dzzrenjanin.rs

Рад патронажне службе на најнепосреднији начин представља примену концепта примарне здравствене заштите у пракси и то у породици и у локалној заједници.

Као превентивна сестринска служба у породици и као учесница у готово свим специфичним програмима здравствене заштите у заједници, ова служба представља непосредну везу становништва не само са системом здравствене већ и социјалне заштите, као и другим службама у локалној заједници, хуманитарним организацијама, невладиним сектором итд. Овакав принцип у складу је са основним принципима политике јавног здравства, односно с одговорношћу заједнице у целини, а не само са сегментом здравства када је у питању промоција и очување здравља.

Програм рада патронажне сестре чине посете породици и здравствено-васпитни рад у Дому здравља и заједници. Рад у породици и са њеним члановима подразумева посете, пре свега, приоритетним групацијама као што су: трудница, породиља и новорођенче, одојче (посебно одојче с ризиком и његови родитељи које сестра по потреби посећује више пута). Патронажна сестра је заправо једини здравствени радник који је у могућности да сагледа породицу у целини.

Програмом су предвиђене посете детету у 2. и у 4. години и старима преко 65 година, али и по налогу лекара и у скалду с медицинским индикацијама. Поред овога патронажна сестра решава и друге проблеме које затекне приликом посете породици.

Патронажна сестра обавља посете оболелима од шећерне болести, кардиоваскуларним и малигним биолесницима, оболелим од туберкулозе као и инвалидима и хендикепираним особама.

Општи циљеви рада Поливалентне патронажне сестре у породици и за породицу су:

Процена здравља, психосоцијалног функционисања, услова живота и индентификовање фактора ризика по здравље породице
Промоција здравља породице и локалне заједнице и едукација о здравим стиловима живота
Индентификовање рањивих популационих група посебено деце, школске деце, трудница, старијих од 65 година, укључујући ту и ризик од њиховог занемаривања и злостављања
Очување и унапређење здравља деце и подстицање њиховог здравог раста и развоја
Промоција одговорног родитељства и позитивног односа родитеља и деце још пре рођења детета
Повезивање породице са службама здравствене и социјалне заштите као и са другим структурама у заједници, а у складу с потребама породице
Здравствени надзор и адекватна интервенција над члановима породице који су под посебним ризиком за здравље, као и члановима породице чије је здравље нарушено, посебно оних старијих од 65 година
Неговање односа међусобног уважавања и поверења између патронажне сестре и чланова породице

Активности које патронажна сестра предузима у кућним посетама, а односи се на рад са члановима породице, је стандардизован кроз четири групе активности :

Здравствено васпитање
Контрола здравственог стања
Стицање вештина
Организација/помоћ у сарадњи са заједницом.

Све четири групе активности су врло специфичне и прилагођене приоритетним потребама појединих популационих групација. Потребе дефинишу корисници и експерти заједно. Популационе категорије и број патронажних посета за поједине категорије дефинисани су Годишњим планом Службе.

АКТИВНОСТИ ПАТРОНАЖНЕ СЕСТРЕ У ОДНОСУ НА СПЕЦИФИЧНЕ ПОТРЕБЕ КОРИСНИКА

Трудница :

Контрола здравственог стања, психофизичка припрема за порођај, информисање о хигијенско дијететском режиму у трудноћи, едукација за самопреглед (метење ТТ и АТ) и самонегу, правилну ишрану, припрема за дојење, припрема простора и опреме за дете, едукација о утицају штетних навика и понашања у трудноћи, одговорно родитељство, неговање добрих породичних односа, сагледавање могућих ризика и по потреби предузимање адекватних мера, укључујући и потребну сарадњу са осталим службама у заједници.

Једна патронажна посета у другом или трећем триместру, по потреби и више.

Породиља и новорођенче:

Контрола здравственог стања, контрола дојки, контрола лохија и инволуције, збрињавање пупчаног патрљка, третирање млечца, провера простора и опреме за смештај породиље и новорођенчета, едукација и обука за правилна нега новорођенчета, правилну технику дојења, раној стимулацији развоја, обука за самонегу породиље, припрему оброка код деце на вештачкој ишрани, неговање добрих породичних односа, подстицање родитељске љубави, истицање значаја дојења, упућивање на одговорно родитељство, значај редовних контрола детета, планирање породице, сагледавање могућих ризика и по потреби предузимање адекватних мера, укључујући и потребну сарадњу са осталим службама у заједници.

Пет посета, прва посета сутрадан по изласку из породилишта, остале 4 посете до 15. дана по изласку из породилишта.

Одојче:

Праћење раста и развоја одојчета, здравствени надзор одојчета под ризиком, контрола вакциналног статуса, контрола и стимулација правилне нега одојчета, дојења, припремање хране и адекватна ишрана – како и шта, допунска ишрана у договору са лекарем, информисање и савет о дневном режиму одојчета, упућивање на значај развијања добре комуникације одојчета и мајке али и осталих чланова породице, стимулација играња с дететом, препознавање занемаривања или злостављања детета и интервенције у случају постојања, сагледавање могућих ризика и по потреби предузимање адекватних мера, укључујући и потребну сарадњу са осталим службама у заједници.

Две посете у трећем и шестом месецу, одојчад под ризиком се обилазе четири пута годишње, по потреби и чешће.

МАСАЖА БЕБА

Патронажна служба пружа родитељима обуку за масажу беба. Спроводе је две лиценциране инструкторке по програму ИАИМ. Одвија се током пет недеља. Часови су једном седмично у трајању око сат времена у просторијама Школског диспанзера. Похађање се не наплаћује. Могу присуствовати оба родитеља. Инструкторка показује потезе на лутки, а родитељи масирају своју бебу.

ИАИМ програм промовише комуникацију кроз додир из чега проистичу бенефити за бебу И родитеље. Сигурно повезивање, препознавање бебиних сигнала и уважавање њених потреба, вербална и невербална комуникација, рано укључивање оца су битни за правилан развој детета у првој години и за цео живот. Олакшајте бебине грчеве и омогућите јој бољи сан. Стекните родитељско самопоуздање.

Дођите ако имате бебу до годину дана или усвојено дете, дете са сметњама у развоју до седме године живота. Чекамо Вас.

Телефон за пријаве: 511-503

Мало дете:

Праћење раста и развоја детета, здравствени надзор над дететом под ризиком, контрола вакциналног статуса, контрола здравственог стања и по потреби укључивање осталих стручњака, едукација о значају правиланог дневног режима и неге детета, личне и опште хигијене, хигијене и неге уста и зуба, правилне ишране, физичке активности, праћење понашања, дружења, толеранције, упућивање на одговорно родитељство, права детета, едукација о превенција повређивања, значају играња са дететом, препознавање занемаривања или злостављања детета и интервенције у случају постојања, сагледавање могућих ризика и по потреби предузимање адекватних мера, укључујући и потребну сарадњу са осталим службама у заједници.

Једна посета годишње у другој и у четвртој години.

Старе особе – 65 година и старији:

Контрола здравља, инвалидности, контрола постојећих обољења, обука за самоконтролу, самопреглед, самонегу, едукација о правилној ишрани и припреми адекватне хране, о хигијени и нези уста и зуба и надокнада, превенцији повређивања, падова, обука чланова породице за негу оболелог, сагледавање могућих ризика и по потреби предузимање адекватних мера, укључујући и потребну сарадњу са осталим службама у заједници.

Једна посета годишње, укључујући и посете по налогу лекара.

Хронични болесници (Ца, ТБЦ, ДМ, КВБ):

Контрола здравља, инвалидности, контрола постојећих обољења, истицање значаја узимања пописане терапије и придржавања потребног хигијенско дијететског режима, обука за самоконтролу, самопреглед, самонегу, провера и повећавање информисаности о болести, едукација о правилној ишрани, правиланом режиму физичких активности, обука чланова породице за негу оболелог, сагледавање могућих ризика и по потреби предузимање адекватних мера, укључујући и потребну сарадњу са осталим службама у заједници. Едукација чланова породице о примарној превенцији хроничних масовних незаразних болести и потреби превентивних прегледа.

Једна посета годишње, укључујући и посете по налогу лекара.

Особе са посебним потребама:

Контрола здравља, инвалидности, хендикепа, оспособљавање за самоконтролу и самопреглед, обука чланова породице за негу, едукација о превенцији повређивања, падова, подршка породици за међусобну толеранцију, љубав и разумевање, укључивање у активности у локалној заједници сагледавање могућих ризика и по потреби предузимање адекватних мера, укључујући и потребну сарадњу са осталим службама у заједници.

Комуникација Патронажне службе и Службе опште медицине је двосмерна и одвија се путем интерних налога патронажне сетре којим она упућује корисника према индикацијама (опис потребе) и путем интерних упута Патронажној служби где се захтева посета по налогу лекара или других стручњака (мора бити прецизно одређен).

Scroll to Top