Начелник: др Јелена Цветков
Главна сестра: Биљана Шари
Адреса: др Емила Гаврила 25, Зрењанин
Тел: 023/565-858 (Дечији диспанзер), 023/561-891 (Школски диспанзер), 023/562-886 (Развојно саветовалиште), 062/804-1146 (Дечија амбуланта у Мужљи)
е-маил: deciji@dzzrenjanin.rs
РАДНО ВРЕМЕ : 7:00 – 20:00ч
Рад са пацијентима:
Одељење за здравствену заштиту предшколске деце и Одељење за здравствену заштиту школске деце раде од 7 – 20х, у две смене. Суботом, недељом и за време празника ради у две смене (један тим у смени) у просторијама Дечијег и Школског диспанзера наизменично.
Развојно саветовалиште, Саветовалиште за младе и амбуланта у Мужљи раде уторком и четвртком у преподневној смени.
У Зрењанину, тадашњем Великом Бечкереку, 1920. године је основан Државни дечји диспанзер, а 1925. године и Државни школски диспанзер. Пет година касније формиран је Дом народног здравља са оба диспанзера у свом саставу. 16.05.1963. године интеграцијом здравствених станица, специјалистичке поликлинике и диспанзера основан је Дом здравља “Др Бошко Вребалов”. Саветовалиште за труднице и породиље основано је 1958. године у оквиру болнице, а од 1965. године функционише у оквиру Центра за заштиту мајке и детета при Дому здравља. 2012. године опет се одваја од ове службе и функционисе као засебна служба. У оквиру Службе за здравствену заштиту жена, деце и омладине 1987. формирано је Развојно саветовалиште, 19.06.2003 године Саветовалиште за младе а 16.10.2006. године амбуланта у Мужљи.
Организациона шема службе:
1.Одељење за здравствену заштиту предшколске деце – Дечји диспанзер
1.1 Одсек за здравствену заштиту деце у Мужљи
2.Одељење за здравствену заштиту школске деце – Школски диспанзер
2.1 Одељење – Саветовалиште за младе
3.Одељење – Развојно саветовалиште
Одељење за здравствену заштиту предшколске деце – Дечији диспанзер
Главна сестра: Драгана Вакаров
За здравствену заштиту деце предшколског узраста планирају се мере и активности ради праћења раста, развоја и раног откривања поремећаја здравља (систематски и контролни прегледи), као и прегледи и услуге на захтев а у сврху дијагностике и лечења оболеле деце.
У приземљу зграде налазе се две амбуланте где се обављају преглед, дијагностика и лечење болесне деце.
На спрату се налази Саветовалиште за здраво дете где се кроз превентивни рад прати раст и развој детета, ухрањеност, здравствено стање као и рано откривање поремећаја здравља. Обављају се систематски прегледи деце (новорођенче, одојче у другом, трећем, четвртом, шестом, седмом и десетом месецу, мало дете у другој и четвртој години и деце у шестој / седмој години живота, пред полазак у школу), као и контролни прегледи и вакцинација деце.
Здравствено-васпитни рад се обавља кроз индивидуалне разговоре са родитељима (нега и ишрана деце, значај профилаксе за одређена стања, значај имунизације). У чекаоницама се организују едукационе изложбе, а у вртићима педијатри заједно са вишом медицинском сестром здравствено васпитање за децу предшколског узраста обављају кроз групни рад (креативне радионице) или предавања за родитеље. Педијатри по потреби обављају и хигијенско епидемиолошки надзор у вртићима.
У приземљу зграде такође се налази и кабинет за ултра-звук кукова код одојчади
Одсек за здравствену заштиту деце у Мужљи
Главна сестра: Ибоја Липтаи
Амбуланта у Мужљи организационо припада Дечјем диспанзеру, отворена је за рад 16.10. 2006. године. Оформљена је ради здсравствене заштите деце предшколског и основно-школског узраста. Здравствене услуге (превентивне и куративне) усмерене су ка очувању и унапређењу здравља, за дијагностику и лечење оболеле и повређене деце.
Одељење за здравствену заштиту школске деце – Школски диспанзер
Главна сестра: Бранкица Кубурић
За здравствену заштитуи деце школског узраста планирају се мере и активности ради праћења раста, развоја и раног откривања поремећаја здравља (систематски и контролни прегледи), као и прегледи и услуге на захтев а у сврху дијагностике и лечења оболеле и повређене деце.
Систематски прегледи се обављају у I, III, V и VII разреду основне школе и у I и III разреду средње школе.
Контролни прегледи деце школског узраста обављају се пред вакцинацију И ради праћења стања школске деце код којих су откривени поремећаји раста и развоја. Обављају се у II, IV, VI i VIII разреду основне школе, I у II i IV
(завршном) разреду средње школе.
Превентивне услуге обављају се на првом спрату школског диспанзера, у простору који је потпуно одвојен и прилагођен за наведене услуге.
Постоји директна сарадња са психолозима, логопедом и стоматолозима који су смештени на истом спрату.
Куративне услуге се обављају у приземљу исте зграде у две одвојене лекарске ординације. У посебној просторији налази се бокс за заразне болести са засебним улазом, како не би дошло до мешања са осталом оболелом децом у чекаоници.
Здравствено-васпитни рад се обавља кроз групни рад са школском децом приликом доласка на систематске и контролне прегледе. Обрађују се поједине теме из области репродуктивног здравља, превенције алкохолизма, пушења и психоактивних супстанци, правилне ишране, ХИВ-а и сл. Такође се у чекаоницама организују едукативне изложбе везане за обележавање датума из календара здравља. Рад се обавља у две смене. Викендом и празницима рад се обавља у просторијама дечјег диспанзера.
Саветовалиште за младе
Главна сестра: Бојана Томић
Саветовалиште основано је 19.06.2003. године у оквиру пројекта „Заштита репродуктивног здравља младих“ Института за здравствену заштиту мајке и детета, Републичког центра за планирање породице и УНИЦЕФ-а уз подршку Министарства здравља. Саветовалиште ради у засебном простору, а организационо припада Школском диспанзеру. У саветовалишту ради мултидисциплинарни тим састављен од педијатара, гинеколога, психолога и медицинских сестара.
Тим стручњака се поред редовног рада у својим одељењима/одсецима укључује у рад саветовалишта, по распореду који се формира сваког месеца и доставља Зрењанинским основним и средњим школама и Дому ученика „Ангелина Којић- Гина“. Сваког месеца, у току школске године, одржавају се тродневни семинари на тему репродуктивног здравља. Семинар се састоји од четрнаест радионица. Радионице из ове области спроводе се и у VI i VIII разредима основних школа на територији општине Зрењанин.
Едукација на тему психоактивних супстанци спроводи се у ВИИ разредима основних школа. Континуирано, два пута месечно, одржавају се једнодневни семинари на тему правилне ишране. Млади са дијабетес мелитусом, поред својих редовних контрола код дијабетолога, добијају савете педијатра едукованог за ту проблематику.
Развојно саветовалиште Зрењанин
Шеф: др Љиљана Коложвари
Главна сестра: Ивана Голушин
Развојна саветовалишта су специјализоване јединице педријатријске примарне заштите намењена ризичној деци. Њихово оснивање је започело 1970. године у циљу раног откривања, лечења и праћења деце која су под биолошким и психосоцијалним ризиком. Развојно саветовалисте у Зрењанину формирано је 1987. године. Оно покрива територију округа Средњи Банат са пет општина.
Задаци тима су:
регистровање и праћење деце родјене из ризичних трудноћа, деце родјене под ризиком, и деце са сметњама у раном развоју
рано дијагностиковање и стимулативни третман деце која испољавају сметње у развоју
рад са предшколском децом, школском децом и адолесцентима са поремећајима понашања, неуротичним реаговањима, поремећајима навика, неуспесима у учењу и адолесцентним кризама
рана хабилитација и рехабилитација деце са говорним поремећајима предшколског и школског узраста
рад са децом из породица у стању дисфункције
рад са децом без родитељског старања
рад са децом у адаптационом периоду пре адапције
сарадња са службама из примарне, секундарне и терцијарне заштите
сарадња са предшколском установом, основним и средњим школама и специјалним школама у виду редовних месечних састанака
сарадња са Центром за социјални рад